Log in

Programul Festivalului Sighişoara Medievală 2015

Programul Festivalului Sighişoara Medievală 2015

23-26 iulie 2015

Ediţia a XXIII-a

 

JOI 23 IULIE 2015

Cetatea Medievală, Piața O.Goga & Sigma

10.00 Instalarea Corturilor Meșteșugărești

19.00 Deschiderea Oficială a Târgului Meșteșugăresc

19.30 Instalarea ecranelor de proiecție (1 Piața Sigma, 1 Piața Cetății), 3 scene cu sunet și lumină

20.00 Instalarea Corturilor Cavalerești

22.30 Întalnirea de taină a meșteșugarilor

Sala festivă a primăriei

17.30 Întrunire ,,Lumea medieval-artistică și importanța târgurilor meșteșugărești în accepțiunea presei”

18.00 Lansarea Proiectului Sighișoara Medievală – Primul festival medieval din România înscris în cursa recordurilor mondiale, Candidată pentru: Cea mai mare spadă ornamentală ridicată într-un festival medieval, cel mai mare covrig rotund realizat într-un festival medieval, cel mai mare drapel suspendat într-un festival medieval, cea mai mare mască populară românească

18.10 Sighișoara Medievală – Decernarea titlurilor MedievArtFest Sighișoara secțiunea Arte și Meșteșuguri populare Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander)

21.00 Proiecție de film – ,,Mihai Viteazul” Regia Sergiu Nicolaescu

 

VINERI 24 IULIE 2015

Sala festivă a primăriei

20.00 Moment dedicat In Memoriam Artistului Sergiu Nicolaescu Intâlnire cu Ioan Cărmazan Președinte U.A.R.F.

20.30 Sighișoara Medievală – Decernarea diplomelor de Excelență MedievArtFest Sighișoara – Trecutul și prezentul în viziunea inițiatorilor Festivalului de Artă Medievală din Sighișoara în perioada anilor 1990 raportat noilor orientări din 2015

Cetatea Medievală, Piața O.Goga & Sigma

10.00 Instalarea Taberelor Cavalerești

11.00 Animație Medievală

17.00 Marea paradă de deschidere (Centru, Cetatea Sighișoara)

21.00 Proiecție de film – ,,Nemuritorii” Regia Sergiu Nicolaescu

Piața Francois Villon (Piața Cetății)

17.30 Semnarea celor 7 Hrisoave secrete – Ordine cavalerești și formațiuni medievale

18.00 Deschiderea oficială a festivalului – Toată suflarea festivalului

18.45 Spectacol cu steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

19.15 Desfășurarea Steagului și Transportul solemn MedievArtFest Sighișoara (Moment Cartea Recordurilor)

19.45 Concert Hipnotique – București

20.30 Recital Truverii – București

21.15 Concert Nomen est Omen – București

22.00 Recital Eriney – Bulgaria

22.45 Concert Corvinia – Hunedoara

23.30 Concert Holloenek – Ungaria

00.15 Retragere cu Torțe – Toată suflarea festivalului

Piața Vlad Țepeș

19.15 Desfășurarea Steagului MedievArtFest Sighișoara și Salutul de Onoare către Municipiul Sighișoara

19.45 Recital Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara

20.30 Dansuri Medievale – Trupa Nosa – Bistrița

21.15 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup

22.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

Piața Anton Pann (Piața Boema)

19.45 Fragmente din Tartuffe de Moliere – Trupa Cameleon – Sighișoara

20.30 Spectacol de Teatru Medieval „Despre tărâmul gropilor” după Michele de Gelderode - Aociaţia Green Entertainment – Sighișoara

21.15 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

Piața Petöfi Sandor

18.30 Animație medievala pentru copii – Cavalerii din Carpati – Deva

19.15 Animație medievală Medieval Art – București

19.45 Spectacol de teatru pentru copii – Trupa Hai-Hui – București

20.15 ,,Prințesa și Porcarul” (partea I) Trupa Cameleon – Sighișoara

21.00 Recital Terra Alba – Buzău

Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)

19.45 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

20.45 Spectacol Medieval – Ordinul Chigot – Bulgaria

21.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

17.45 Concursul micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati – Deva

18.45 Farsă populară pentru copii – Compania Hai Hui – București

19.30 Povesti pentru copii – Medieval Art

00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

  

SÂMBĂTĂ 25 IULIE 2015

Piața Francois Villon (Piața Cetății)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.00 Animație Medievală – Taberele Cavalerești

12.00 Toboșarul Cetății – Bine ați venit în Cetatea Sighișoara!

12.15 Școala de dans – Ordinul Cavalerilor Lup

13.00 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

13.45 Școala micilor cavaleri – Ordinul Cavalerilor Lup

14.30 Pauză tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

16.45 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

17.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria

18.30 Concert Hipnotique – București

19.15 Concert Nomen est Omen – București

20.00 Concert Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara

20.45 Concert Bordo Sarkany – Ungaria

21.30 Concert Holloenek - Ungaria

22.15 Concert Ad Hoc – București

23.00 Spectacol cu foc Trupa Sirius – Bistrița

23.40 Concert Bucovina – Iași

00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

00.40 Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului

01.00 Toboșarul Cetății – Liniștea domnește în Sighișoara!

Piața Vlad Țepeș

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.30 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

12.00 Ipostaze muzicale medievale Nomen est Omen – București

12.45 Școala stegarilor medievali – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

13.30 Școală de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița

14.30 Pauză tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.00 Animație Medievală – Cavalerii din Carpati – Deva

17.45 Recital Huniadi Cantores – Hunedoara

18.30 Animație medievală – Medieval Art – București

19.15 Recital Terra Alba – Buzău

19.45 Recital Truverii – București

20.15 Spectacol cu stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

20.45 Spectacol Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup – Tîrgu-Mureș

21.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

22.15 Concert Eriney – Bulgaria

00.30 Garda Festivalului Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

Piața Anton Pann (Piața Boema)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.30 Farsă populară – Trupa Schema

12.15 Animație medievală – Cavalerii din Carpati – Deva

13.00 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

13.30 Recital Terra Alba – Buzău

14.30 Pauză tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.00 Medieval Art – București

18.00 Incursiuni în Muzica Medievală – Truverii

18.30 Școala Scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

19.15 Spectacol de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița

20.00 Fragmente din Tartuffe de Moliere – Trupa Cameleon – Sighișoara

00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

Piața Petöfi Sandor

10.00 Școala micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati – Deva

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

12.30 Teatru pentru copii – Compania Hai-Hui – București

13.30 Prințesa și Porcarul (partea a II-a) – Trupa Cameleon – Sighișoara

14.30 Pauza tehnică

17.00 Incursiuni în Muzica Medievală – Truverii – București

17.45 Farsă populară – Trupa Schema

18.30 Școala Scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

19.15 Spectacol de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița

20.00 Fragmente din Tartuffe – Trupa Cameleon

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

17.45 Concursul micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati – Deva

18.45 Farsă populară pentru copii – Compania Hai Hui – București

19.30 Povesti pentru copii – Medieval Art

00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sibiu

14.30 Pauza tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.00 Trupa pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

18.45 Toboșarul Cetății – Turnul cu ceas – Istorie Sighișoreană

19.00 Crezul Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

19.45 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup

20.30 Personaje de legendă și poveste – Ordinul Cavalerilor Artgotica – Sibiu

00.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander)

21.00 Proiecție de film – „Mircea” Regia Sergiu Nicolaescu

 

DUMINICĂ 25 IULIE 2015

Piața Sigma

09.00 Realizarea celui mai mare covrig rotund (Moment Cartea Recordurilor – diametru 20m)

Piața Francois Villon (Piața Cetății)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.00 Animație Medievală – Taberele Cavalerești

12.00 Toboșarul Cetății – Bine ați venit în Cetatea Sighișoara!

12.15 Școala scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

13.00 Școala de muzică medievală – Nomen est Omen – București

13.45 Școala micilor cavaleri – Ordinul Cavalerilor Lup

14.30 Pauză tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaș

17.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Chigot – Bulgaria

18.30 Concert Nomen est Omen – București

19.15 Concert Bordo Sarkany – Ungaria

20.00 Concert Ad Hoc si Flavius Hosu – București

20.45 Concert Holloenek – Ungaria

21.30 Spectacol Cavaleresc și proiecție – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

22.15 Spectacol cu foc Trupa Sirius – Bistrița

23.00 Foc de artificii

23.10 Retragerea Cavalerilor – Toată suflarea festivalului – Liniștea domnește în Sighișoara!

Piața Vlad Țepeș

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.30 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

12.45 Școala stegarilor medievali – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

13.30 Școală de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița

14.30 Ridicarea celei mai mari spade (Moment Cartea Recordurilor – h 4m)

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.45 Recital Huniadi Cantores – Hunedoara

18.30 Animație Medievală – Ordinul Cavalerilor Cerb – Sighișoara

19.15 Spectacol cu stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Sibiu

20.00 Recital Terra Alba – Buzău

20.45 Recital Truverii – București

21.30 Concert Cimpoierii de Transilvania – Hunedoara

22.15 Concert Eriney – Bulgaria

Piața Anton Pann (Piața Boema)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

11.30 Farsă populară – Trupa Schema & Teatrul Portabil

12.15  Spectacol de Teatru Medieval „Despre tărâmul gropilor” după Michele de Gelderode – Aociaţia Green Entertainment – Sighișoara

13.00 Animație pe picioroange – Trupa Fără Nume – București

13.45 Recital Terra Alba – Buzău

14.30 Pauză tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

17.00 Incursiuni în Muzica Medievală – Truverii – București

17.45 Farsă populară – Trupa Schema

18.30 Școala Scutierilor – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach – Sebeș

19.15 Spectacol de dansuri medievale – Trupa Nosa – Bistrița

20.00 Fragmente din Tartuffe – Trupa Cameleon

Piața Petöfi Sandor

10.00 Școala micilor arcași – Cavalerii din Carpati – Deva

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach

12.30 Teatru pentru copii – Compania Hai-Hui

13.30 Prințesa și Porcarul – Trupa Cameleon (partea a II-a)

14.30 Pauza tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach

17.00 Jocuri și concursuri pentru copii – Medieval Art – București

17.30 Concursul micilor Cavaleri – Cavalerii din Carpati

18.00 Școală de dans – Ordinul Cavalerilor Lup

18.45 Farsă populară pentru copii – Compania Hai Hui

19.30 Povesti pentru copii – Ordinul Cavalerilor Lup

Piața Pelerinilor (Turnul cu Ceas)

10.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach

14.30 Pauza tehnică

16.30 Garda Festivalului – Ordinul Cavalerilor de Muhlbach

17.00 Trupa pe picioroange – Trupa Fără Nume

18.45 Turnul cu ceas – Istorie Sighișoreană cu Toboșarul Cetății

19.00 Personaje de legendă și poveste – Ordinul Cavalerilor Artgotica

19.45 Spectacol medieval interactiv – Ordinul Cavalerilor Lup

 

EXPOZIȚII, LANSĂRI DE CARTE, CONFERINȚE, CONCERT DE ORGĂ

Expoziţie de arte vizuale "Amor Vincit Omnia" Galeria de Artă Contemporană Turnul Fierarilor – Vineri, Sâmbătă, Duminică Ora 10.00

Expoziția (en plein-air) “Cele 4 zări” Asociația Artiștilor Plastici Alma Mater Castrum Sex Sighișoara, Vineri, Sâmbătă, Duminică Ora 11.00

Expoziție de grafică și pictură - C.C. Lucian Blaga – Sebeș, Cetăți din România – Bastioane ale Culturii și Artelor, Muzeul de Istorie Sighișoara – Vineri – Ora 16.00, Sâmbătă, Duminică – Ora 11.00

Expoziție de Reclame românești din secolul XIX - Ucu Bodiceanu, Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander), Vineri – Ora 16.30, Sâmbătă- Duminică – Ora 11.00

Lansări de Carte

Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Vineri Ora 17.00

,,Codul lui Dracula” Ștefan Găitănaru ,,Ghidul României misterioase” Cristian Cocea

,,Scriere” Dan Lotoțchi

Conferință

Simbolismul LABIRINTULUI şi regăsirea centrului Conferenţiar Liliana Brat – Noua Acropolă, Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 12:30

Conferință

Secolul XXI: Ev mediu sau Renaştere? Conferenţiar Laurenţiu Plăcintă – Noua Acropolă

Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 12:30

Conferință Internațională Cultură, Tradiție, Societate – o cercetare interdisciplinară, Sighișoara 2015

Centrul Național de Informare Turistică Sighișoara (Sala Zander) – Sâmbătă Ora 16.30

Societatea Română de filosofie, inginerie și tehnoetică, Grupul de Reading Limitele Cunoașterii, Ordinul Cavalerilor Lup, Teatrul Scena.

Concert de Orgă

Biserica Mănăstirii – Duminică Ora 14.00

Distribuie acest articol

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ultima modificareMiercuri, 22 Iulie 2015 18:27
Login pentru a posta comentarii

3°C

Sighisoara

Light Rain

Umiditate: 93%

Vant: 11.27 km/h

  • 24 Mar 2016 6°C -3°C
  • 25 Mar 2016 8°C -4°C